W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnej wygody, strona  Schöck wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Szukaj

Budownictwo przyszłości z firmą Schöck

DSC_1929_16z9.jpg
DSC_1975_16z9.jpg
DSC_1972_16z9.jpg
DSC_2077_16z9.jpg
DSC_1910_16z9.jpg
BIL_NEWS_Newsname_16z9_FHD.jpg
Rozmowa z Panią Renatą Sowińską - Specjalistą ds. Marketingu – Mareckie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

1. Proszę wyjaśnić co oznacza skrót BREEAM ?

BREEAM – (skrót Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to jeden z najważniejszych systemów certyfikacji budynków w dziesięciu kategoriach, dotyczących między innymi zarządzania, innowacji, zdrowia, dobrego samopoczucia jak również wykorzystanych materiałów oraz terenu pod inwestycję, ekologii i energii.

MCER uzyskując certyfikat BREEAM potwierdza wysoki poziom praktyk w zakresie zrównoważonego budownictwa i oszczędnej eksploatacji nieruchomości.

2. Mareckie Centrum Edukacyjno- Rekreacyjne to ekologiczny kompleks z załażenia ,,zero-energetyczny ‘’- co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii – ile wyprodukuje?

Dokładnie tak. Dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, zaawansowanych systemów odzysku energii cieplnej oraz urządzeń do produkcji energii elektrycznej z gazu, mamy możliwość osiągać taki rezultat.

3. Jakimi innymi innowacyjnymi rozwiązaniami może pochwalić się ta inwestycja ?

Jako tzw. „budynek inteligentny” MCER został wyposażony w system automatycznego sterowania BMS, umożliwiający sterowanie i zarządzanie dedykowanymi systemami poszczególnych instalacji budynków. Ponadto zastosowane w kompleksie MCER technologie to innowacja w skali kraju w osiąganiu najwyższych standardów ekologiczności. Dzięki zastosowaniu urządzeń oszczędzających wodę, zielonych dachów bagiennych i zbiorników retencyjnych, kompleks charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi, mając wpływ na regulację temperatury wewnątrz budynku.

Wszystkie te rozwiązania przyczyniają się do efektywnej ochrony środowiska, komfortu użytkowania i wydajności budynku.

4. W budynku mieści się szkoła podstawowa, jakie udogodnienia dla uczniów niesie za sobą ta inwestycja, czym może się pochwalić szkoła, co znajduje się na jej terenie?

Budynek został wyposażony w elementy sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i nauczycieli. Po pierwsze: automatyczna regulacja natężenia światła dziennego jest zastosowana we wszystkich pomieszczeniach i salach lekcyjnych. Po drugie: autorskie rozwiązanie wentylacji pomieszczeń z indywidualnymi centralami rekuperacyjnymi umożliwia utrzymywanie stałej temperatury. System ten, w zależności od pory roku, ogrzeje lub schłodzi powietrze wewnątrz budynku. Ponadto w budynku szkoły zostały wykorzystane certyfikowane, atestowane i bezpieczne materiały budowlane i wykończeniowe, spełniające najlepsze standardy nowoczesnego budownictwa.

A ponadto na zewnątrz uczniowie mają do dyspozycji pełnowymiarowe boisko piłkarskie, boisko wielofunkcyjne, a także przestrzeń do uprawiania lekkoatletyki. Co ważne, w budynku obok uczniowie mogą korzystać w ramach zajęć szkolnych z basenu sportowego oraz rekreacyjnego, sali widowiskowej oraz profesjonalnej hali sportowej.

5. W Inwestycji, jak już Pani wspomniała wykorzystano najnowsze technologie m.in. panele fotowoltaiczne – czyli systemy odzysku energii, ale również skorzystaliście Państwo z rozwiązań firmy Schöck, która od lat stawia na ekonomię i ekologię swoich produktów. Jakie produkty firmy Schöck zostały wykorzystane podczas budowy Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego?

Od samego początku projekt MCER zakładał najwyższe standardy ekologiczności. Dotyczyło to także między innymi zastosowanych materiałów budowlanych. Do stworzenia elewacji MCER wykonawca zastosował rozwiązania firmy Schöck: między innymi kotwy Isolink® typu TA-S do fasad wentylowanych, które spełniały nasze wymagania w zakresie izolacji cieplnej.

6. Dlaczego właśnie na rozwiązania firmy Schöck zdecydowaliście się Państwo ?

Niewątpliwą korzyścią z wykorzystania kotew Isolink® była możliwość zmniejszenia grubości izolacji cieplnej bez wpływu na wartość współczynnika U ściany oraz właściwości izolacji termicznej. W bezpośrednim porównaniu do rozwiązań innych producentów, mogliśmy osiągnąć lepszą wydajność oraz oszczędności na wykorzystanych materiałach izolacyjnych.

Bardzo ważny był także czynnik wizualny oraz estetyczny zastosowanych rozwiązań, takie możliwości zapewniło Państwa rozwiązanie.

8. Czy można zatem stwierdzić, ze firma Schöck oraz oferowane przez nią rozwiązania dla budownictwa- to rozwiązania przyszłości ?

Jak najbardziej. Dzięki swoim właściwościom Isolink® typu TA-S jest optymalnym i zaawansowanym rozwiązaniem, mającym zastosowanie w nowoczesnym zrównoważonym i energooszczędnym budownictwie.

Z Panią Renatą Sowińską Specjalistą ds. Marketingu z Mareckich Inwestycji Miejskich Sp. z o.o. - rozmawiała Anna Biel z firmy Schöck Sp. z.o.o.