Projektowanie szczelin dylatacyjnych

Nowy trzpień typu LD pozwala na precyzyjne zaprojektowanie szczelin dylatacyjnych, a tym samym – ułatwia i przyspiesza prace budowlane. To pierwszy taki program, który umożliwia ocenę indywidualnych potrzeb budynku, pomaga wskazać optymalne rozwiązanie spełniające dane wymagania i dokonać obliczeń dla różnych zastosowań.

Ze względu na charakterystykę materiału, betonowe elementy konstrukcyjne – pod wpływem wahania temperatury – ulegają kurczeniu, pęcznieniu oraz pełzaniu. Powoduje to powstawanie znacznych obciążeń wynikających z naprężeń oraz może prowadzić do uszkodzeń w konstrukcji budynku. Szczeliny dylatacyjne pozwalają na swobodne odkształcenia elementów bez ryzyka powstawania rys i innych szkód budowlanych.

Trzpień LD to rozwiązanie pozwalające na stworzenie szczelin dylatacyjnych bez konieczności tworzenia dodatkowych konstrukcji wspierających. Trzpień od firmy Schöck wykonany jest ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej o wysokiej wytrzymałości. Nowe rozwiązanie firmy Schöck przeznaczone jest do użytku wewnątrz budynku lub - w wersji nierdzewnej - do stosowania na zewnątrz. Wykorzystanie stali nierdzewnej pozwoliło zwiększyć nośność trzpienia o ponad 150% w porównaniu w poprzednimi rozwiązaniami firmy, a zarazem - dzięki najwyższej jakości materiałom - możliwe jest uzyskanie elementów o mniejszej średnicy. Ponadto trzpień LD od firmy jest pierwszym produktem tego typu w Europie, który otrzymał europejską ocenę techniczną ETA-16/0545 oraz posiada klasę odporności ogniowej R120.

Z myślą o projektantach i konstruktorach

Program obliczeniowy dedykowany trzpieniom Schöck Dorn typu LD to duże ułatwienie i pomoc zarówno dla projektantów, jak i konstruktorów. Pozwala on na przeprowadzenie obliczeń statycznych dotyczących szczelin dylatacyjnych, przy wykonaniu których wykorzystano trzpień typu LD. Program umożliwia dokonanie obliczeń dla różnych przypadków zastosowania, np. połączeń płyta-płyta, płyta-podciąg czy płyta-ściana. Pozwoli również wskazać optymalne rozwiązanie spełniające dane wymagania - Schöck Dorn typu LD do małych i średnich obciążeń lub Schöck Dorn typu SLD do tych największych. Po wprowadzeniu wymaganych danych, takich jak rodzaj połączenia, klasa betonu, wymiary elementów i maksymalna szerokość szczeliny, program automatycznie ustala ilość i odległości trzpieni dla konkretnych sytuacji konstrukcyjnych. Wynik przedstawiany jest dodatkowo w formie graficznej przedstawiającej schemat szczeliny i może być w prosty sposób przeniesiony do formatu dxf. Wszystkie obliczenia wykonywane są zgodnie z aprobatą oraz normą PN EN 1992-1-1 (EC2).

Program można pobrać z tego miejsca