W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnej wygody, strona  Schöck wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Szukaj

Schöck Isolink® TA-H i TA-D żelbetowe ściany warstwowe

BIL_NEWS_Isolink_16z9_FHD.jpg
Bazując na unikalnych właściwościach włókien szklanych,Schöck opracował kotwy termiczne Schöck Isolink® TA-H i TA-D.

Bazując na unikalnych właściwościach włókien szklanych, opracowała kotwy termiczne Schöck Isolink® TA-H i TA-D (dawniej Schöck Thermoanker), które ze względu na swoje parametry termiczne stanowią doskonała alternatywę dla stosowanych tradycyjnie elementów stalowych. Parametry termoizolacyjne kotew zostały potwierdzone certyfikatem niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych.

Przez dziesiątki lat prefabrykacja budynków wielomieszkaniowych postrzegana była jedynie jako niechciana pamiątka minionej epoki, pełna wad i niedoróbek. Dodatkowo rozwinął się pogląd, że „czerwone jest zdrowe”, co też stanowiło dodatkową barierę, głównie do stosowania ściennych elementów żelbetowych. Zauważalny jest jednak powrót do prefabrykacji budynków wielorodzinnych, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Przyczynia się do tego głównie znaczny wzrost ceny robocizny oraz wynajmu sprzętu budowlanego. W obu przypadkach nowoczesna prefabrykacja jest dobrym rozwiązaniem – znacznie skraca czas wznoszenia konstrukcji budynku przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby zatrudnionych do prac budowlanych osób.

Nowoczesna prefabrykacja nie może się obejść bez nowoczesnych rozwiązań w zakresie izolacji termicznej. Prefabrykowanym warstwowym ścianom zewnętrznym stawiane są takie same wymagania odnośnie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U jak przegrodom wykonanym w każdej innej technologii. Ponieważ w prefabrykowanych ścianach warstwowych, czy to w tzw. sandwiczach czy w ścianach z pustką do późniejszego zabetonowania, żelbetowa warstwa elewacyjna oddzielona jest od żelbetowej warstwy nośnej izolacją termiczną, wymagane jest zastosowanie elementów nośnych, łączących skrajne warstwy ze sobą. Ze względu na to, że łączniki takie przebijają izolację termiczną ich wpływ na współczynnik U ściany należy uwzględnić poprzez zastosowanie poprawki ze względu na łączniki mechaniczne ΔUf, co w konsekwencji często prowadzi do zwiększenia grubości izolacji termicznej, a tym samym, przy zachowaniu zewnętrznych gabarytów budynku, do zmniejszenia powierzchni użytkowej budynku.

Schöck Isolink® TA-H i TA-D - nośny łącznik termiczny do fasad betonowych

Ze względu na niską wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ=0,7 W/mK, piętnastokrotnie mniejszą w porównaniu do współczynnika dla stali nierdzewnej, kotwy Schöck Isolink TA-H i TA-D są idealnym rozwiązaniem do produkcji nowoczesnych warstwowych ścian prefabrykowanych. Udział punktowych mostków termicznych przy zastosowaniu kotew Isolink jest poniżej 3%, co oznacza, że jest pomijalny. W związku z powyższym izolację termiczną przebitą kotwami Isolink można traktować jako jednolitą. Zastępując tradycyjne łączniki stalowe kotwami Isolink i eliminując wpływ punktowych mostków termicznych na współczynnik przenikania ciepła U, można w wielu przypadkach pocienić grubość izolacji termicznej, czasami nawet o niepozorny 1cm, co jednak w efekcie daje duże zyski na powierzchni użytkowej, a to przekłada się na realne zyski Inwestora.

Kotwy Schöck Isolink® TA-H i TA-D oprócz funkcji termoizolacyjnych są autonomicznymi elementami nośnymi – przenoszą wszystkie odziaływania wewnętrzne i zewnętrzne działające w obrębie ściany zewnętrznej w pełnym projektowanym okresie użytkowania konstrukcji t. j. ciężar własny warstwy elewacyjnej, zmiana temperatury na grubości tej warstwy, różnica temperatur między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną ściany, parcie i ssanie wiatru oraz, w przypadku ścian z pustą pomiędzy warstwami, parcie mieszanki betonowej układanej na budowie.