W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnej wygody, strona  Schöck wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Szukaj

Stal nierdzewna a stal ocynkowana Istotne różnice

News_Edelstahl_verzinkter_Stahl_PL_470x260px_RGB_Newsseite
Niewielkie porównanie dwóch rodzajów stali pomoże podjąć prawidłową decyzję w kontekście odpowiedniej przewodności termicznej materiałów.

Czy stal ocynkowana ma lepsze właściwości termoizolacyjne od stali budowlanej?

Jeżeli spojrzymy na tę kwestię z perspektywy fizyki budowli to stal ocynkowana jest stalą budowlaną poddaną obróbce powierzchniowej . Trwałość powłoki ocynkowanej zależy od kategorii korozyjności środowiska (klasa C1 do CX wg PN EN ISO 14713-1) ,w którym ocynkowany pręt się znajduje (np. dla kategorii C4 okres ochrony powłoką ocynkowaną wynosi 17÷30 lat). Problemem trwałości powłoki ocynkowanej może być również zabezpieczenie przed jej mechanicznym uszkodzeniem na budowie. Obróbka powierzchni stali poprzez ocynkowanie nie ma wpływu na przewodowość cieplną stali. Współczynnik przewodzenia ciepła l dla takiej stali w zależności od jej składu wynosi 50 ÷ 60 W/(m*K).

Jaka jest różnica pomiędzy stalą budowlaną a stalą nierdzewną z perspektywy fizyki budowli?

Z pewnością najważniejszą różnicą jest to, iż stal budowlana jest podatna na korozję i dlatego występuje niebezpieczeństwo, że zmniejszy się jej nośność wskutek korozji spowodowanej obecnością wilgoci, albo wręcz stal w całości utraci swoja nośność. Porównując przewodność cieplną stali budowlanej i stali nierdzewnej dostrzeżemy istotne różnice. Podczas gdy współczynnik przewodzenia ciepła dla stali budowlanej lwynosi 50÷60 W/(m*K), współczynnik ten dla stali nierdzewnej osiąga wartości 13÷17 W/(m*K). Jest to znaczna różnica, gdy uzmysłowimy sobie, że materiały izolacyjne charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła l rzędu 0,02÷0,04 W/(m*K). Ponadto stal nierdzewna stosowana w łącznikach jest stalą o podwyższonej wytrzymałości , tak aby możliwe było stosowanie prętów o mniejszej średnicy od prętów ze stali budowlanej. Dzięki takiej redukcji przekroju zmniejszony jest transport ciepła przez pręty nośne, a co za tym idzie, straty energii.

Bild_News_PL

rys: Przecięcie elementem metalowym płaszczyzny izolującej spowoduje lokalne zwiększenie przewodowości cieplnej. Na rysunku przedstawiono w formie graficznej występujące strumienie cieplne; rysunek środkowy prezentuje ich przebieg w przypadku stali nierdzewnej, rysunek z prawej strony - stali budowlanej