W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnej wygody, strona  Schöck wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Szukaj
BIL_NEWS_Produktmotiv_Dorn_SLD_16z9_FHD.jpg

Dylatacje konstrukcjiPrzy użyciu trzpieni na siły poprzeczne firmy Schöck

Niezależnie od tego, czy chodzi o płyty betonowe w budynkach czy o mury oporowe w garażach podziemnych, przeniesienie sił poprzecznych w szczelinach dylatacyjnych wymaga najczęściej niemałych nakładów finansowych i czasowych.  W zwykłych przypadkach należy przewidzieć zastosowanie  wsporników i łożysk ślizgowych. Nakład czasu i pracy niezbędny do realizacji takich rozwiązań jest jednak zawsze duży.

więcej

Odpowiedzialne połączenie

Całkiem inaczej wygląda sytuacja, gdy zastosowane zostaną systemy trzpieni  Schöck. Gotowe do zastosowania trzpienie dylatacyjne do dużych obciążeń służące do przenoszenia sił poprzecznych pozwalają zrezygnować ze skomplikowanych rozwiązań tradycyjnych. Umożliwiają proste projektowanie i wykonywanie deskowania, upraszczając równocześnie montaż zbrojenia. Wykorzystana wysokiej jakości stal szlachetna gwarantuje, że wykonane połączenie jest pewne i nie wymaga konserwacji. Trzpienie dylatacyjne firmy Schöck to korzystne cenowo, bezpieczne i przemyślane rozwiązanie.

BIL_MA_Kowalczyk--Maciej-2017_16z9_FHD.jpg
Czy macie Państwo pytania lub chcielibyście zasięgnąć indywidualnej porady?

Dział techniczny

Telefon: (0-22) 533 19 17

Faks: (0-22) 533 19 19

E-mail: technika@schock.pl

Do pobrania
Aprobaty
Krajowa Ocena Techniczna ITB-KOT-2018/0690 wydanie 1 - Trzpienie dylatacyjne Schöck Dorn
pdf, 10,44 MB (16.01.2019)
Informacje techniczne
Informacja techniczna Schöck Dorn typu LD
pdf, 8,58 MB (02.05.2018)
Program obliczeniowy
Program obliczeniowy Schöck Dorn typu SLD / LD
Version 3.0.5.1
exe, 2,50 MB (07.11.2019)
Program obliczeniowy
Program obliczeniowy Schöck Dorn typu SLD - UWAGA: wersja wcześniejsza
Wersja 2.8.9.6
exe, 59,76 MB (03.09.2014)
Dylatacja

Dylatacja budynku, zwana również szczeliną lub przerwą dylatacyjną, zapobiega przenoszeniu obciążeń przez konstrukcje obiektów i powstawaniu odkształceń ich poszczególnych elementów. Wyróżniamy różne rodzaje dylatacji, są to:

  • Dylatacja termiczna ‒ dylatacje termiczne minimalizują wpływ odkształceń termicznych na konstrukcję budynku. Zmiany temperatury, następujące zarówno w ciągu doby, jak również w ciągu roku, powodują zmianę kształtu ‒ skrócenie lub wydłużenie różnego typu elementów. Dylatacje termiczne wykonywane są w szczególności w przypadku balkonów, podjazdów, tarasów, podczas prac drogowych, na przykład podczas budowy mostów.
  • Dylatacja konstrukcyjna ‒ o dylatacji konstrukcyjnej mówimy w odniesieniu do statyki budynku. Dylatacja konstrukcyjna umożliwia oddzielenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych, sprawia, że elementy konstrukcyjne obiektu osiadają równomiernie i naturalne odkształcają się. Ów typ dylatacji wykorzystywany jest między innymi podczas rozbudowy obiektu czy w czasie fundamentowania.

Inne rodzaje dylatacji to dylatacja technologiczna oraz dylatacja przeciwdrganiowa.

Systemy trzpieni Schöck

Systemy trzpieni Schöck są doskonałą alternatywą do tradycyjnych rozwiązań.

Proponujemy: 

  • Trzpienie dylatacyjne typu SLD ‒ to wykonane z wysokiej jakości stali, odporne na działanie korozji, nie tracące nośności nawet przy dużych obciążeniach trzpienie.
  • Trzpienie typu LD ‒ to najprostsze rozwiązanie umożliwiające przenoszenie sił w szczelinach dylatacyjnych. Ów przesuwny trzpień łączy graniczące ze sobą elementy budowlane bez potrzeby zastosowania dodatkowych konstrukcji.