W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnej wygody, strona  Schöck wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Szukaj

Obserwatorium w Niepołomicach z Schöck Alphadock®

BIL_NEWS_2124_16z9_FHD.jpg
Nowoczesne Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach z użyciem produktu Schöck Alphadock® oraz Schöck Isokorb® do zadaszenia o dużym wysięgu.

W 2019 roku rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach przy użyciu nowych rozwiązań Schöck Alphadock® oraz Schöck Isokorb® do zadaszenia o dużym wysięgu.

Jedyne w południowo – wschodniej Polsce młodzieżowe obserwatorium, zostanie przebudowane od fundamentów po kopułę. Nowe MOA będzie parterowe, z dwoma dodatkowymi kondygnacjami kopuły. Powstanie obiekt na miarę XXI wieku, który będzie oryginalny także od strony architektonicznej, bo nowoczesny kompleks astronomiczny zaprojektowano z wykorzystaniem ukształtowania terenu. Z obecnej bazy obserwatorium zostanie zachowane tylko planetarium.
Po rozbudowie obiekt zyska nowe możliwości organizacji zajęć edukacyjnych oraz prowadzenie obserwacji nieba w komfortowych warunkach. Powstanie część dydaktyczna z salą wykładową, pracowniami, pokojem nauczycielskim, kopułą obserwatorium oraz bazą hotelową. Przebudowane zostanie także planetarium, które funkcjonuje przy MOA. Zmodernizowane obserwatorium będzie mieć 1434 mkw. powierzchni użytkowej.

Schöck Alphadock® doceniony przez architektów i fizyków budowli

„Rozwiązanie, jako że jest systemowe, daje na pewno pewne uproszczenia, zmniejszając ryzyko błędnego zakotwienia prętów dla elementów wychodzących w tym przypadku ściany. Zastosowanie Państwa produktu powoduje brak konieczności docieplania elementu wystającego, co w pewnych sytuacjach może bilansować wydatki poniesione na zakup rozwiązania systemowego’’ - mówił Projektant z Biura Konstrukcyjnego b3k w Krakowie Pan Łukasz Halastra.

W budynku zastosowano również elementy specjalne takie jak Schöck Isokorb®, które umożliwiły wykonanie ścianki z daszkiem o znacznym wysięgu z zachowaniem aspektów termicznych, redukując wpływ mostków termicznych.

Fachowa wiedza i duże doświadczenie firmy Schöck pozwoliły zatem urzeczywistnić pod względem konstrukcyjnym wizję architektoniczną, gdzie element zadaszenia miał być wykonany w betonie architektonicznym.

Pobieranie
Do pobrania - 300 dpi
jpg, 2,69 MB
Do pobrania - 72 dpi
jpg, 264,16 KB
Obserwatorium w Niepołomicach
pdf, 340,94 KB
Obserwatorium w Niepołomicach
doc, 28,88 MB