W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnej wygody, strona  Schöck wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Szukaj

Projektowanie szczelin dylatacyjnych z trzpieniem Schöck LD

BIL_PRESSE_trzpien_ld_16z9_FHD.jpg

Nowy Trzpień LD firmy Schöck, Fot. Schöck

BIL_PRESSE_oprogramowanie_16z9_FHD.jpg

Nowy program do projektowania oferuje nowoczesne i elastyczne oprogramowanie dla trzpieni Schöck. Fot. Schöck

Szczeliny dylatacyjne to nierzadko problematyczny, ale również niezbędny element konstrukcji budynku, który wymaga wielu skomplikowanych obliczeń. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, firma Schöck udostępnia szczegółowe informacje techniczne oraz program obliczeniowy, które umożliwiają precyzyjne zaprojektowanie szczelin dylatacyjnych z użyciem nowego trzpienia typu LD, a tym samym ułatwiają i przyspieszają prace projektowo-budowlane.

Ze względu na charakterystykę materiału, betonowe elementy konstrukcyjne – pod wpływem wahania temperatury – ulegają kurczeniu, pęcznieniu oraz pełzaniu. Powoduje to powstawanie znacznych obciążeń wynikających z naprężeń oraz może prowadzić do uszkodzeń konstrukcji budynku. Szczeliny dylatacyjne pozwalają na swobodne odkształcenia elementów bez ryzyka powstawania rys i innych szkód budowlanych. W obrębie dylatacji elementy konstrukcyjne wymagają podparcia przez, na przykład, konsole, ściany nośne lub podpory. Niestety rozwiązania te wymagają zbrojenia i deskowania, znacznie wydłużając proces budowy, a dodatkowe elementy zajmują przestrzeń, co może być uciążliwe zarówno podczas prac, jak i późniejszego użytkowania budynku. Trzpienie Schöck LD pozwalają uniknąć tych niedogodności. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie podwójnych podpór i konsoli, a jednocześnie wykonanie szalunku i zbrojenia jest proste i szybkie.

Większa nośność – mniejsza średnica

Trzpień LD to rozwiązanie pozwalające na stworzenie szczelin dylatacyjnych bez konieczności wykorzystania dodatkowych konstrukcji wspierających. Trzpień od firmy Schöck wykonany jest ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej o wysokiej wytrzymałości. Nowe rozwiązanie firmy Schöck  przeznaczone jest do użytku wewnątrz budynku lub - w wersji nierdzewnej - do stosowania na zewnątrz. Wykorzystanie stali nierdzewnej pozwoliło zwiększyć nośność trzpienia o ponad 150% w porównaniu w poprzednimi rozwiązaniami firmy, a zarazem - dzięki najwyższej jakości materiałom - możliwe jest uzyskanie elementów o mniejszej średnicy. Ponadto trzpień LD od firmy jest pierwszym produktem tego typu w Europie, który  otrzymał europejską ocenę techniczną ETA-16/0545 oraz posiada klasę odporności ogniowej R120.

Program obliczeniowy do projektowania szczelin dylatacyjnych

Program obliczeniowy dedykowany trzpieniom Schöck LD to duże ułatwienie i pomoc zarówno dla projektantów, jak i konstruktorów. Pozwala on na przeprowadzenie obliczeń statycznych dotyczących szczelin dylatacyjnych, przy wykonaniu których wykorzystano trzpień typu LD. Program umożliwia dokonanie obliczeń dla różnych przypadków zastosowania, np. połączeń płyta-płyta, płyta-podciąg czy płyta-ściana. Pozwoli również wskazać optymalne rozwiązanie spełniające dane wymagania - Schöck typu LD do małych i średnich obciążeń lub Schöck typu SLD do tych największych. Po wprowadzeniu wymaganych danych, takich jak rodzaj połączenia, klasa betonu, wymiary elementów i maksymalna szerokość szczeliny, program automatycznie ustala ilość i odległości trzpieni dla konkretnych sytuacji konstrukcyjnych. Wynik przedstawiany jest dodatkowo w formie graficznej przedstawiającej schemat szczeliny i może być w prosty sposób przeniesiony do formatu dxf. Wszystkie obliczenia wykonywane są zgodnie z aprobatą oraz normą PN EN 1992-1-1 (EC2).

Dokumentacja z myślą o projektantach i konstruktorach

Firma Schöck nie tylko dostarcza zaawansowane rozwiązania dla branży budowlanej, ale zapewnia również kompleksową pomoc na każdym etapie realizacji inwestycji – od etapu projektowego i wyboru odpowiednich technologii aż po realizację. W przypadku trzpieni dylatacyjnych LD firma udostępniła na swojej stronie internetowej obszerną dokumentację techniczną, w której znajdziemy nie tylko specyfikację produktów, ale również ogólne informacje dotyczące dylatacji, projektowania szczelin dylatacyjnych, rodzajów połączeń, jak również wskazówki konstrukcyjne, a także instrukcję do bezpłatnego programu obliczeniowego dostępnego na stronie www.schock.pl. Dokumentację techniczną możemy pobrać z witryny internetowej producenta lub bezpłatnie zamówić egzemplarz drukowany poprzez formularz zamówienia.

Pobieranie
Do pobrania - 300 dpi
zip, 2,58 MB
Do pobrania - 72 dpi
zip, 126,02 KB
Projektowanie szczelin dylatacyjnych z trzpieniem Schöck LD
docx, 24,82 KB
Projektowanie szczelin dylatacyjnych z trzpieniem Schöck LD
pdf, 218,07 KB