W celu zapewnienia użytkownikom maksymalnej wygody, strona  Schöck wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony zgadzasz się z warunkami polityki prywatności.

Szukaj
Gdańsk, PL

Gdański Teatr Szekspirowski

BIL_REF_PL-Danzig-Gdanski Teatr Szekspirowski-Bild1_16z9_FHD.jpg

Obiekty referencyjne Schöck Isokorb®: Gdański Teatr Szekspirowski

BIL_REF_PL-Danzig-Gdanski Teatr Szekspirowski-Bild2_16z9_FHD.jpg

Obiekty referencyjne Schöck Isokorb®: Gdański Teatr Szekspirowski

BIL_REF_PL-Danzig-Gdanski Teatr Szekspirowski-Bild3_16z9_FHD.jpg

Obiekty referencyjne Schöck Isokorb®: Gdański Teatr Szekspirowski

BIL_REF_PL-Danzig-Gdanski Teatr Szekspirowski-Bild4_16z9_FHD.jpg

Obiekty referencyjne Schöck Isokorb®: Gdański Teatr Szekspirowski

BIL_REF_PL-Danzig-Gdanski Teatr Szekspirowski-Bild5_16z9_FHD.jpg

Obiekty referencyjne Schöck Isokorb®: Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski to pierwszy teatr dramatyczny wybudowany w naszym kraju po II wojnie światowej. Dodatkowo rangi wydarzeniu dodaje fakt, iż autorem projektu jest znany i ceniony włoski architekt Renato Rizzi.

Gmach Teatru Szekspirowskiego ma nawiązywać do Szkoły Fechtunku powstałej w Gdańsku na początku XVII wieku i funkcjonującej przeszło 200 lat. Był to wielofunkcyjny obiekt, w którym oprócz ćwiczeń i spotkań szermierczych, odbywały się także spektakle teatralne, podczas których występowały angielskie grupy aktorskie z dramatami autorstwa Williama Szekspira. Założeniem, jakie przyświecało powstaniu Teatru Szekspirowskiego było umieszczenie drewnianego wnętrza w ciężkiej, ceglanej bryle. Przykuwającym uwagę elementem projektu jest otwierany dach, który umożliwia organizowanie przedstawień pod gołym niebem, przy naturalnym świetle.

Ten nowatorski i zaawansowany projekt wymagał równie innowacyjnych rozwiązań w fazie planowania konstrukcji oraz zastosowanych materiałów budowlanych.W projekcie konieczne było połączenie żelbetowych, zewnętrznych elementów architektonicznych elewacji z budynkiem. Zostało to wykonane na bazie łącznika Schöck Isokorb® typu K, który stosowany jest do łączenia konstrukcji żelbetowych. Produkt ten w strukturze przenosi momenty zginające i siły poprzeczne. Dodatkowo stanowi element nośny, co otwiera nowe możliwości aranżacyjne, eliminuje bowiem konieczność montażu dodatkowych podpór. Łącznik przenosi siły przekrojowe i ogranicza wpływ drgań, zapewniając tym samym bezpieczne połączenie zewnętrznych elementów żelbetowych z budynkiem.

Inwestor

Gdański Teatr Szekspirowski, Ogarna 101, Gdańsk

Architekt

Grupa Projektowa A.T.I. RENATO RIZZI PROTECO s.c.r.l.

Wykonawca

Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua S.A., A. Branickiego 15, Warszawa